Türkmenistan
Serdar Saparov
Türkmenistan
Serdar Saparow 29 Eylül 1977 yılında Türkmenistan’da doğdu. İlköğrenimi ülkesinde bitiren Saparow daha sonra Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla ilişkiler bölümünü bitirdi. 2001 yılında yüksek lisans çalışmasını Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalında tamamlayan Serdar Saparow doktora çalışmasını da aynı fakültede devam etmiştir. Aynı dönemde Türkmenistan Ankara Büyükelçiligi Bilim Merkezi’nde çalısmalarına devam eden şair, Türkmenistan - Türkiye arasında bir dizi kültürel projelerde aktif olarak yer almıştır. Klasik üslubu terk etmeden modern şiir ustalığını Türkmen milli şuuru içinde yoğuran Saparow’un şiirleri özellikle genç nesil tarafından büyük beğeni ile takip edilmektedir. Şiirlerinde felsefi anlatım biçimini sıkça ve derin boyutta kullanan şairin şiirlerinde Türk şairlerin etkisi açık görülmektedir. Şair ve yazar olan Saparow çeviri konusunda da kaydadeğer işler gerçekleştirmiştir. Dünyaca ünlü birçok şairi Türkmen Türkçesine kazandırmakla birlikte Türk edebiyatından yüzlerce şiir ve öyküyü Türkmen Türkçesine aktarmıştir. Şair evli ve Aşkabat’ta ikamet etmektedir.  

Gölgeler

Akşamüstü hüznü. Etraf ne sessiz. Kumrular da sessiz, bu dünya sakin, Öyle oturuyorum anlamsızlıkta, belki düslemiştim böyle dünyayı. Ama bu sessizlik çaresizlik mi? Ya da hayra şerre alamet mi bu? Akşamüstü gölgesinde gölgeler, kim bilir ki, hangi oyuna hakim, Yalnızlıkda duruyor eski yerinde, hasret, özlem esir olmuş gölgeye, Ama her nedense hüzne talimim. Yoksa mutluluǧa ihanet mi bu?

Bir tutam sevgiyle dünyaya bakıp, arayışlar gemisinde yolcuyum, Fikirler sürükler belirsizliǧe, nerde dur diyecek feraset nerde?! Akşam tek hakimi ahşap dümenin, güverteye sinmiş puslu gölgesi. Uzaktan görünür çiçek sepetli, çiçek etek silüeti falcının, Belki de fal bakar bu sessizlige, garip gölgelere, bu garip derde. Belki de bir umut beklentisi bu... Ah, be, uzaklaştı falcının sesi.

Bense oturmaya mecburum yine. Fırtınaya yakalanmış misali, Ellerim başımda, dizim kalkanım, gözlerimi kaçırıyorum ufuktan. Yoksa malum; ne fırtına ne tufan, ne de delil koyan dünyanın isi Elbet, yaşlı rüzgar iniltisiyle nazikce yürüyor eli asalı. Yok ama, tüm bunlar kuru bir masal. Yorgun gözlerimle yalnız şahit ben... Akşamüstü hüznü sessizliǧinde dünyayı kuşatmış akşam gölgesi.