Meksika
Dolores Dorantes
Meksika
Gazeteci, yazar ve şair. Meksika’da dünyaya geldi. Çocuklar için yazdığı şiirler dâhil Dorantes’in edebi eserleri yurt içinde dışında yayımlandı. Dorantes çeşitli ulusal ve uluslararası ödüle layık görüldü. Dorantes’in şiirleri çeşitli uluslararası antolojilerde yer aldı ve çok sayıda yabancı dile çevrildi. Dorantes mobil kitapçı projesini koordine etme yanında FRUGAL adlı sanatı destekleyen bir şirketin kuruculuğunu yaptı. Dorantes bir otobiyografi kitap-belgeseli ve onun performansı projesinde çalışıyor.    
Beş

 

Tüm halis neşe ve kederlerin kaynağı, dünyanın her nasıl ise öyle olmasıdır. […] Keder ve sevinç bir nesne gibi olumlu veya olumsuz niteliklere sahip değildir, bilakis hiçbir sıfatı bulunmaksızın safi, olduğu gibidir.

Giorgo Agamben

 

Öyleyse:

 

Beş köpektik biz. Beş hissiz, kendiliğinde boğulmuş. Beş deniz kazazedesiydik biz. Beş başıboş. Beş zavallı, bedbahttık biz. Beş soğuktan ölmüş. Beş aşkın uzağına düşmüş. Beş dilenciydik biz. Beş hikaye yalnızlığımızı doğrulayan. Beş öfke. Beş karmaşa. Beş keder kaynağı. Dans ederek. Yaraları madalyamızmış gibi göstererek. Uyuzu en iyi sığınağımızmış gibi sergileyerek. Derisi yüzülmüş kemiklerimizi zevkle hareket ettirerek.

 

Beş bitkiydik biz. Beş naif, usul usul duran. Beş duyarga, pistillerini oynatan. Beş dalı ve yaprakları ağacın. Beş dilsiz ve nefsani yapı, toprağın altında gelişen. Beş kör şehir, kendini bulmak için köklerini beraberinde getiren. Beş kalp atışı. Beş ciğer, boğucu havayı hafifleten. Beş salkım, sükunete bürünerek filizlenen. Toprağın beş kusursuz ifadesi. Beş göldük biz. Beş öz.

 

Beş taş. Beş aciz bırakılmış. Mecalsiz beş suret. Koşulların akışıyla sürüklenmiş. Doğanın elleriyle savrulmuş. Güçsüz düşürülmüş. Parçalanmış. Kelimelere dökülmemiş beş mineraldik biz. Mizaçsız. Sağlam mevcudiyetiyle zorlukları yenmiş. Aşkın alıp yuvarladığı yere gelmiş.

 

Beş vücuttuk biz. Beş sessiz ölüm. Parçalanmakta olan beş organizma. Böcekler tarafından yenmiş beş ağızdık biz. Beş yağma yeri. Beş saç ve deri geriye kalan. Beş baş uğultularca istila edilmiş. Beş dil sözü yarıda kesilmiş. Yirmi kirli tırnak. Sekiz kan göleti. Kırk kırık diş. Dört çene. On göz. On el. On ayak tabanı. On anne sureti gölgeler gibi. On kara parçası. On sonsuzluk. Dört yüz çatlak. Biz: katlanarak çoğalanlardık.

 

 

Çev. Zeynep Şekercan Duman