New to site?


Login

Lost password? (X)

Already have an account?


Signup

(X)

Başkan'ın Mesajı

İstanbulensis Şiir Festivali vesilesiyle tekrar merhaba.

Yıllardır dünyanın dört bir yanından şairlerle halkımızı buluşturan festivalimiz son üç yıldır bir tema ekseninde planlanıyor. Bu yıl Türk Dünyası’nı festivalimizin teması olarak belirledik. Bu temanın belirlenmesi, bir anlamda zulme bir başkaldırı bildirisidir. Zorbalıkla çizilen suni sınırları elbette kabul etmemiz mümkün değildir. Kanı bir, canı bir, dini bir, imanı bir kardeşlerimizle ayrı düşmemizi gönlümüzün kabul etmesi mümkün değildir.

Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali aracılığı ile buradan (Sultanbeyli’den) tüm dünyaya sanatın, edebiyatın ve şiirin birleştiriciliği ile kardeşliğimizi haykırmak istiyoruz. Birikimlerimizi paylaşarak güç birliği yapmanın gereğine inanıyoruz çünkü.

Gönüllerimizin yakınlaşmasıyla maddi ve manevi güçlerimizi ümmet bilinciyle birleştirdiğimizde Dicle kenarında, İdil’de, Tuna boyunda hiç kimse bize zulmedemeyecek, haksızlık edemeyecektir.  Adriyatik’ten Çin Seddine kadar emniyet içinde yolculuk yapıldığı günleri, daha doğrusu tarihi yeniden inşa edebilmeyi önce şiirin birleştiriciliğinde gerçekleştirmeyi ümit ediyoruz.

Bir düşünün nüfus, yetişmiş insan gücü, yer altı ve yer üstü zenginlikleriyle, kültürel ve sanatsal birikimiyle bir araya geldiğimizde Kültigin’in dediği gibi ilimizi, töremizi kim bozabilir? Aç mı kalır, açık mı?

Coğrafyalarımız dışında hiçbir farklılığımız yoktur. Bundan böyle aynı hedefe ok atan çeriler olmak, Allah’a, dostlarına ve adalete düşmanlık edenler karşısında saf bağlayıp sıra dağlar gibi durmanın yüce bir erdem olduğunun bilincindeyiz. Bu bilinçle uyuyanları uyarmanın, yaralıların yaralarını tımar etmenin derdindeyiz. Evvela Allah’a sonra şiirin sağaltıcılığına sığınıyoruz.

Bir zamanlar Rusların, İdil-Ural bölgesindeki Ruslaştırma hareketlerine maruz kalan bazı Türk kardeşlerimiz, dalgalar hâlinde “Ak Topraklar” [Hak Topraklar] dedikleri Türkiye’ye göç etmeye başlamışlardı. Bu topraklar her zaman Ak Topraklardır; her zaman Hak Topraklardır. Dolayısıyla Hak Toprak olmanın sorumluluğu ile hak olanı haykıracaktır. Festivalimiz tam olarak bunu yapmaktadır.

İstiyoruz ki festivalimizde; İsmail Gaspıralı, Bahtiyar Vahapzade, Şehriyar, Recep Küpçü, Mağcan Cumabayulı, Cengiz Aytmatov, Osman Türkay, Mehmet Hilmi, Abdülhamit Süleyman Çolpan, Ata Atacanoğlu, Ziya Samedi ve Ata Terzibaşı’nın sesi çınlasın. Türk dünyasının farklı bölgelerinden gelerek festivalimize katılan ve farklı lehçelerde, farklı ağızlarda şiirler okuyacak olan değerli şair dostlarımızın sesi yankılansın istiyoruz. Bir kez daha gür sesleriyle zulme dur desinler.

Bu yıl düzenlediğimiz VI. Uluslararası İstanbul Şiir Festivalimize 16 ülkeden 38 şairimiz katılıyor. Dört gün boyunca İstanbul’da Türk Dünyası şairleri ve şiirleri şehrimizin sokaklarında dolaşacaktır. Sözlerime son verirken festivalimize katılan şairlerimize ve bu organizasyonu gerçekleştiren mesai arkadaşlarıma teşekkür eder, festivalimizin hayırlar getirmesini temenni ederim.

Saygılarımla,
Hüseyin KESKİN
Belediye Başkanı